poniedziałek, 19 marca 2012

O rasieWrażenie ogólne. Pies użytkowy, silny, nie ociężały, ,,twardy" i odporny na wpływy atmosferyczne, dobry skoczek i biegacz. Doskonały stróż- nieustraszony, spostrzegawczy, szybko reagujący na bodźce. Cechy płciowe wyraźnie zróżnicowane. Głos głęboki, silny i pełny.

Głowa. Masywnej budowy, z wysklepionym szerokim czołem. Skóra ściśle przylegająca. Grzbiet nosa prosty, nie za długi i niezbyt krótki; długość jego niemal równa odległości dzielącej potylicę od krawędzi czołowej. Nos dobrze rozwinięty, fafle ściśle przylegające. Uszy kształtem i wielkością zharmonizowane z głową; wysoko osadzone, obwisłe; płaty małżowinowe trójkątne, luźno przylegające do głowy, zakrywają otwory słuchowe. Silny zgryz nożycowy.

Szyja. Silnej budowy i średniej długości, obficie owłosiona ale bez grzywy.

Tułów. Długość tułowia większa niż wysokość w kłębie. Klatka piersiowa szeroka, głęboka, silnie umięśniona. Grzbiet napięty, zad lekko ścięty nie za długi.

Kończyny przednie. Proste i silne, obficie owłosione, pęciny elastyczne, nie strome. Kąt między łopatką a ramieniem prosty.

Kończyny tylne. Dobrze ukątowane i silnie umięśnione. Staw skokowy szeroki. Podeszwy twarde. Niedopuszczalne wilcze pazury.

Ogon. Długi i silnie umięśniony. Sięga poniżej stawu skokowego, lecz nie do ziemi. W spokoju obwisły a w podnieceniu i w ataku podniesiony.

Maść. Czarna , czarna podpalana, blond. Kolor oczu, nosa i pazurów zharmonizowany, (nie za jasny).

Wymiary ciała. Wysokość w kłębie: psy 63-70 cm, suki 58-65 cm.

 Już w średniowiecznych dokumentach wspominano o ,,hovewarcie"- stróżu dworów. Niestety nie zachowały się żadne ryciny, ale wiadomo, że był to duży pies w typie psów pasterskich, o gęstej sierści chroniącej go przed niepogodą. Był niewymagającym stróżem i obrońcą, pozostającym w bliskim kontakcie z ludźmi. Na początku XIX w. Kurt Konig odtworzył tę rasę. Kojarzył psy wiejskie z Harzu i heskiego Odenwaldu z różnymi psami pasterskimi nowofunlandami i kudłatymi owczarkami. W 1922r. zarejestrowano pierwszy miot, a w 1937r. rasę zatwierdzono. Od 1964r. hovawart należy do uznanych psów służbowych. Jakkolwiek rasa wciąż nie jest wyrównana pod względem charakteru, ten duży, piękny pies jest zwykle pełen temperamentu, chętnie się uczy, jako domownik przystępny, jako stróż i obrońca niezawodny. Potrzebuje dużo ruchu i zajęcia. Nie jest to pies dla wygodnickich ludzi. Konieczna jest znajomość psychiki psa, aby temu dominującemu psu wskazać miejsce w stadzie. Zawsze skory do psot, wesoły i ciekawski pozostaje do późnego wieku. Ma niesamowite poczucie własnego terenu. Nadaje się doskonale do wszystkich dyscyplin ,,psiego" sportu, a także do poważnych zadań, np. służby w policji, ratownictwa i jako przewodnik niewidomych. Cokolwiek robi, jest zawsze wesołym, miłym psem rodzinnym, potrzebującym bliskiego kontaktu z ludźmi, bardzo wierny i przywiązany do całej rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz